Dňa 13.11.2023 bola obnovená pôvodná, údajne najmenšia krížová cesta na Slovensku, nachádzajúca sa pri Chráme sv. archanjela Michala (1774) vo Farnosti sv. Petra a Pavla v Stropkove – Bokši. Krížová cesta bola obnovená v rámci projektu: Obnova krížovej cesty, v rámci výzvy predsedu prešovského samosprávneho kraja. Poďakovanie patrí Erikovi Gajdošovi, rodákovi z Bokše, za technickú realizáciu a zhotovenie, a všetkým dobrovoľníkom - farníkom, ktorí sa podieľali na osadzovaní krížovej cesty.
V Nedeľu 29.8.2020 na sviatok Sťatia hlavy sv. Jána Krstiteľa sa uskutočnila slávnosť Prvej svätej spovede a prijatia Eucharistie.
V Nedeľu 28.6.2020 sa v našom chráme uskutočnila odpustová slávnosť ku cti svätých a všechválnych apoštolov Petra a Pavla, patrónov nášho chrámu aj našej farnosti. Hlavným celebrantom svätej liturgie bol humenský protopresbyter o. Miroslav Iľko. Po liturgii nasledovalo myrovanie a obchod okolo chrámu.
Dňa 22.2.2020 prijali v našej farnosti sviatosť manželstva snúbenci Ján Renčko a Katarína Birošová.
Dňa 23.2.2020 sme vykonali posviacku vyrezávaných výjavov znázorňujúcich Kristové utrpenie - krížovu cestu. Za tento dar vyprosujeme Pán Boh zaplať. Posviacku vykonal o. Ján Maďoran.
Vianočné sviatky bývaju každoročne považované za najkrajšie sviatky v roku, avšak čím ďalej tým viac to začínaju byť sviatky medializovné spájané s množstvom jedla, darčekov, zážitkov, či oddychu. Častokrát však zabúdame na pravý zmysel vianočných sviatkov. Zabúdame na to, že medzi nás prišiel Mesiaš - Boží syn. Slávenie sviatkov u gréckokatolíckych veriacich začína veľkým povečerím v chráme na Štedrý večer. Nasledujúci deň je zasvätený Božiemu narodeniu. Býva akýmsi zvykom, že počas viančných sviatkov sa vo farnostiach konajú rôzne kocerty, scénky, či predstavenia zamerané práve na vianočné obdobie. Inak to nebolo ani v našej farnosti, najmenší si takúto scénku pripravili.
To ozajstné vianočné obdobie, akosi vnímame už od sviatku sv. Mikuláša, ktorý je každoročne sláveny 6.decembra. Avšak príprava na sviatky Kristovho narodenia, začína už 40 dní pred tým. Toto obdobie sa v našom obrade nazýva Filipovka. Ani tohto roku bokšanské deti neobišli bez toho aby ich navštívil sv. Mikuláš. Deti Mikuláša obdarovali rôznymi pesničkami a básničkami a on im na znak vďaky daroval sladké balíčky.
V Nedeľu 26.5.2019 sme mali opätovne po roku možnosť sláviť prijatie najsvätejšej eucharistie, deťmi, ktoré sú schopné užívať rozum a rozlišovať, tak dobré od zlého.
Utiereň sa má konať ešte za tmy, aj chrám je na začiatku utierne ešte v úplnej tme, všetky svetlá majú byť zhasnuté (okrem najnutnejších). Chrám symbolizuje hrob (netreba stavať nejaké „Božie hroby“, samotný chrám symbolizuje Kristov hrob), my vychádzame za tmy z chrámu (aj vonku je ešte tma) a obchádzame ho so sviečkami v rukách a spevom, čím symbolicky prichádzame ku Kristovmu hrobu. Pred chrámom zaznieva radostné Christos voskrese! – Kristus vstal zmŕtvych! a potom sa chrám otvára a my doň vstupujeme. Chrám už je celý vysvietený, svietia všetky svetlá, ktoré sú v chráme. Hrob je prázdny, je v ňom len žiara slávneho vzkriesenia nášho Pána. Radostná zvesť Christós voskrése iz mértvych – Kristus vstal zmŕtvych sa neustále opakuje v radostných spevoch.
Po utierni nasleduje liturgia sv. Jána Zlatoústeho. Pri nej sa číta evanjelium v rôznych jazykoch, čo nám pripomína, že evanjelium (= radostná zvesť) má byť ohlasované všetkým národom. Začína sa začiatkom Jána – teda začína sa ohlasovať dobrá zvesť od začiatku, od prvej kapitoly evanjelia, ktorého vrcholom a hlavným obsahom je vzkriesenie – a vzkriesenie je začiatkom a hlavnou príčinou dobrej zvesti (evanjelia).
Po liturgii (niekde už po utierni) nasleduje posvätenie paschálnych (veľkonočných) pokrmov. Tieto pokrmy sú znakom Božej dobroty, Božej štedrosti a tiež zdôraznením toho, že radostná hostina, ktorá bude nasledovať, nie je mimo cirkvi, ale týka sa cirkvi; nebude to nejaká svetská oslava, ale duchovná slávnosť. Táto slávnosť nad slávnosti je taká veľká, že sa pripravujú osobitné pokrmy. Farebné vajcia nám majú pripomínať, že nič nie je a nemôže byť obyčajné v tento deň, najneobyčajnejší deň a najväčší sviatok ľudstva. Preto ani vajcia nie sú obyčajné, ale farebné a zdobené. Ani chlieb sa neje obyčajný, ale pripravuje sa svetlý sladký koláč (nazývaný ľudovo pascha alebo paska) – inakší ako bežný chlieb cez rok. Ani syr nie je bežný, len z čistého mlieka, ale pridávajú sa do neho aj žĺtka z vajec (nazýva sa hrudka alebo syrec). Okrem toho sa posviacajú mäsité pokrmy (šunka), ktoré, podľa pôvodných pôstnych predpisov, ľudia mohli okúsiť po vyše 40 dňoch až na Paschu. Mäso je zároveň pripomenutím baránka, ktorého zabíjali Židia v predvečer starozákonnej Paschy a ktorý bol predobrazom Krista-Baránka zabitého za celý svet.
Vianočné obdobie je najkratšie liturgické obdobie cirkevného roka. Avšak predchádza mu taktiež 40 dňové prípravne obdobie Filipovky. V ktorom majú svoje postavenie aj viaceré cirkevné sviatky či pamiatky, spomenieme v krátkosti iba sviatok sv. Mikuláša Divotvorcu, či sviatok Počatia presvätej Bohorodičky svätou Annou.
Samotné vianočné sviatky sa začínajú večer 24. decembra veľľkým povečerím s lítiou. Tradícia týchto slávení pochádza zo židovstva, v ktorom sa deň začína predchádzajúcim večerom. V našom obrade to máme možnosť vidieť sláveniami večierní a následne rannými utierňami. Sviatok Božieho narodenia je najdôležitejším dňom Viano, kedy sa z Boha stáva človek. Ich druhým vrcholom je slávnosť Zjavenia Pána, či Bohozjavenie, ktoré sa slávi 6. januára. V cirkevnej histórii sa sviatok Bohozjavenia oslavoval skôr než samotné Vianoce.
Na začiatok Filipovky (pôstu pred narodením Pána) viedli veriaci z farnosti Bokša svätú liturgiu v dekanskom chráme bl. Vasiľa Hopku v Stropkove. Hlavným celebrantom a kazateľom bol o. Ján Maďoran za účasti mnohých kňazov zo Stropkovského protopresbyteriátu. Po svätej liturgii nasledovali modlitby žehnania a požehnávania veriacich.
V nedeľu 01.07.2018 sa v našej farnosti uskutočnila odpustová slávnosť ku cti svätých Petra a Pavla patrónov nášho chrámu a našej farnosti. Mohli by sme povedať, že samotnej odpustovej slávnosti predchádzala aj dvojmesačná dúchovná obnova z dôvodu, že na farníkov bola zoslaná Božia milosť v podobe, sviatosti manželstva bohoslovca, teraz už novokňaza a našej farníčky. Taktiež svätá liturgia doprevádzana diakonom a v neposlednom rade prímičná svätá liturgia, práve na odpustovú slávnosť. Farnosť tak mala možnosť sledovať duchovný rast bohoslovca, ale zároveň aj vnímať všetky hierarchické stavy až ku kňazstvu.
Na samotnej odpustovej liturgii bol ako hlavný slúžiteľ novokňaz o. Miroslav Dargaj, celebrovali mu o. Ján Maďoran a o. Jozef ParaskaCSsR. Pred svätou liturgiou bolo požehnanie bohoslužobných rúch pre novokňaza a požehnanie lítijnych darov. Otec Miroslav vo svojej homílii zdôraznil, že pre spásu človeka sú potrebné cnosti ako viera, nádej a láska a pripodobnil ich ku vzťahu svätých Petra a Pavla. Po liturgii nasledovalo novokňažské požehnanie, myrovanie, obchod okolo chrámu a agápe.
V Nedeľu 06.05.2018 sa v našej farnosti uskutočnila svätá liturgia s prvopríjimajúcimi deťmi, ktorí podľa najnovšej praxe sú schopní užívať rozum a rozlišovať tak dobre od zlého. Sviatosť eucharistie tak prijali štyri deti farnosti.
Zľava: Cimbalová Ema, Poláková Kamila, Varga Jakub, Holubová Marína
Stretnutie Pána je sviatkom, ktorý sa slávil v Jeruzaleme už od štvrtého storočia. Na sviatok Kristovho Narodenia sme oslavovali Vtelenie Božieho Slova. To isté tajomstvo oslavujeme iným spôsobom aj na sviatok Stretnutia Pána. Cirkev tak múdro rozdeľuje oslavu tohto veľkého tajomstva počas celého liturgického roka. Druhého februára, štyridsať dní po Ježišovom narodení, sa v tejto ešte posvätnej atmosfére, slávia udalosti vzťahujúce sa na detstvo Božieho dieťaťa. Jeho rodičia sú zbožní židia a vypĺňajú povinnosti Pánovho Zákona o prvorodenom mužského rodu.
Najznámejším a najdôležitejším hromničným zvykom je však posväcovanie sviečok počas sviatočnej liturgie.
Hromničné sviečky nazývané ,,hromničky“, boli dôležitým ochranným prostriedkom pred búrkou: pred hromom a bleskom. Okrem obydlia ochraňovali aj úrodu ale aj ľudí, čo uviazli v búrke.
Roľnícke ženy si zas kedysi z posvätených sviečok v kostole trošku vosku nakvapkali priamo do modlitebnej knižky. Doma ho potom zoškrabali do ľanového semena, odloženého na siatie. Verili, že takýto ľan bude ochránený pred ničivou búrkou.
Sviečky,, hromničky“ bývali skoro v každej domácnosti. Zapaľovali sa tiež pri umierajúcim, pri hlave, ako ochrana pred nečistými silami a tiež, aby mu svietili počas cesty na druhý svet.
Dňa 14.12.2017 sa v našej farnosti uskutočnila svätá liturgia za účasti 15 kňazov zo stropkovského protepresbyteriátu, ktorá bola umocnená modlitbami žehnania a požehnávnia. Pri tomto žehnaní veriaci pristupuju ku každému kňazovi a dostávaju požehania.
Dňa 18.06.2017 sa v našej farnosti uskutočnila nádherná slávnosť osláv životného jubilea (50r.) nášho kňaza Jána Maďorana. V mene celej cirkevnej obce mu u nebeského Otca vyprosujeme veľa zdravia, šťastia, trpezlivosti a mnoho síl k výzvam, ktoré ho v živote, či v naších farnostiach ešte čakajú. Po svätej liturgii nasledovalo agápe v areáli chrámu.
Živite ľudije na blaho svita, nášmu jereju mnohaja lita.
Dňa 15.06.2017 na sviatok Najsvätejšej eucharistie sa po svätej liurgii uskutočnil eucharistický sprievod po obci.
Veľký piatok bol najsmutnejším dňom v roku. V tento deň sa ľudia postili „nasucho", zdržovali sa nielen jedla, ale aj akejkoľvek vody. Pri večernej bohoslužbe sa konal obrad kladenia Ježiša Krista do hrobu (Plaščenice).
Na Bielu sobotu sa pozornosť sústredila na prípravu na nasledujúci deň - Veľkonočnú nedeľu: pečenie paschy, varenie vajec, šunky, hrudky, zdobenie kraslíc.
VEĽKÝ PIATOK
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.
Veľký Piatok najväčší zo všetkých Piatkov. Piatok v ktorom si pripomíname strastiplné umučenie nášho Pána Ježiša Krista. Zvyčajne sa slávenie Veľkého piatku začína krížovou cestou a neskôr Veľkou večierňou s uložením plaščenice. V tento deň bývalo veľmi dobrým zvykom po svätých obradoch ostať v chráme ktorý bol zahalený v tichosti a smútku a v duchu položiť na Kristov kríž všetky naše hriechy. Vidíme akú silu nám zoslal náš dobrotivý Boh nechal svojho jednorodeného syna aby spasil nás nehodných hriešnikov. Preto poďme a pristúpme k nášmu Otcovi a odovzdajme mu všetky naše hriechy a s úctou očakávajme Jeho zmŕtvychvstanie.
Slávenie obradov počas veľkej (bielej) soboty bolo obvzláštnené o posvätenie bohoslužobných rúch zlatej farby.
Počas homílie sme si mohli vypočuť veľmi rozumnú myšlienku, ku ktorej sa prikláňam, pretože je vidno aké trendy dnešná konzumná spoločnosť preferuje. Skúsim vystíhnuť aspoň hlavnú myšlienku, ktorá sa niesla v približnom znení :
Veľká sobota je jediným dňom v roku, kedy niektorí zabúdaju počítať do troch.
Videli sme Kristovo vzkriesenie, preto sa pokloňme Pánu Ježišovi, Svätému, jedinému bezhriešnemu: Klaniame sa tvojmu krížu, Kriste, a tvoje sväté vzkriesenie ospevujeme a oslavujeme. Lebo ty si náš Boh, okrem teba ani iného nepoznáme, tvoje meno vyslovujeme. Poďte, všetci verní, klaňajme sa svätému Kristovmu vzkrieseniu, veď skrze kríž prišla radosť do celého sveta. Ustavične dobrorečme Pánovi, ospevujme jeho vzkriesenie, lebo pre nás pretrpel ukrižovanie a smrťou zahubil smrť.
CHRISTOS VOSKRESE!!!
Záver roka 2016 patril ďakovnej svätej liturgii za prijaté dobrodenia v práve končiacom roku 2016. V závere svätej liturgie mal katechézu subdiakon Miroslav Dargaj na aktuálnu tému sviatkov Kristovho narodenia. Mohli sme si v nej vypočuť porovnanie dvojakého narodenia. Narodenia telesného, ale aj duchovného života.
Slávenie viančných sviatkov, býva stále považované za najkrajšie sviatky v roku, avšak môžeme skonštatovať, že sa čoraz častejšie stávaju sviatkami mediálnymi. Je potrebné si uvedomiť, že slávenie vianočných sviatkov, by nemalo byť sprevádzané drahými nákupmi v obchodných centrách, ale uvedomením si, že prichádza Kráľa spásy. Ľudia by sa mali ponoriť do tmy a ticha a nie do stresu z toho že nič nie je pripravené.
V našej farnosti sme slávili na štedry deň veľké povečerie, polnočnou svätou liturgiou a zaspievaním piesneTichá noc. Na sviatok Narodenia Krista po svätej liturgii bolo vianočné pásmo, ktoré pozostávalo z Vianočnej abecedy, kde jednotlivé písmenka znamenali zamyslenie sa nad sviatkami narodenia, doprevádzane rôznymi koledami.
Dňa 15.12.2016 sa v našej farnosti uskutočnila svätá liturgia za účasti 13 kňazov zo stropkovského protepresbyteriátu, ktorá bola umocnená modlitbami žehnania a požehnávnia. Pri tomto žehnaní veriaci pristupuju ku každému kňazovi a dostávaju požehania.
Na sviatok sv. Mikuláša do našej farnosti zavítal Mikuláš. Neprišiel, len tak náhodou, ale preto, lebo počul kdesi v diaľke pekné detské pesničky a nevedel, odkiaľ sa spev niesol, rozhodol sa to zistiť. Všetci horeli nedočkavosťou, aké prekvapenia sa skrývali v jeho veľkom vreci. Čarovnú atmosféru tomuto stretnutiu dodali najmä deti z materskej školy, ktoré Mikulášovi a jeho pomocníkom zaspievali pesničky a zarecitovali básničky. Za svoj výkon a za to, že po celý rok vzorne poslúchali a nezlostil, im Mikuláš podaroval balíčky so sladkými dobrotami.
Dňa 3.12.2016 sa v novovytvorenej oddychovej zóne pri ihrisku uskutočnila posviacka tohto priestranstva spojená so zabíjačkou a ochútnávkou zabíjačkových produktov.
Dňa 23.08.2016 sa v našej farnosti uskutočnila Liturgia za život. Na ktorej boli zúčastnení kňazi z okolia stropkovského presbyteriátu. Homília sa niesla v duchu nádeji na nový život a život vôbec, pretože život je najvzácnejší dar od Boha ktorý nám bol zoslaný.
Dňa 10.07.2016 sme v našej farnosti privítali nového kňaza Jána Maďorana. V mene celej cirkvenej obce mu želám veľa síl a požehnania od dobrotíveho Boha a ochranu presvätej Bohorodičky. Dňa 26.07.2016 prívítal nášho kňaza o. Jána Maďorana a zároveň mu odovzdal úrad nad správou našej farnosti stropkovský protopresbyter o.Slavomír Tarasovič.
Dňa 29.06.2016 sme sa rozlúčili s naším kňazom otcom Jozefom Vojtilom CSsR, za účasti otcov redemptoristov o. Jozefa Jurčenka CSsR, o. Miroslava Čajku CSsR a o. Jaroslava Štelbalského CSsR. Otcovi Jozefovi Vojtilovi, chcem v mene celej cirkevnej obce poďakovať za nádherných 13 rokov, ktoré v našej farnosti s prestavkami prežil, stal sa súčasťou nás a naších rodín. Odviedol kus dobrej práce, za čo mu patrí úprimné Pán Boh zaplať.
Dňa 26.06.2016 sa uskutočnila v našej farnosti už tradične odpustová slávnosť ku cti naším patronóm Sv. Petrovi a Pavlovi. Hlavným celebrantom bol o. Jaroslav Štelablský CSsR, ktorý vo svojej homílii pripomenul význám týchto učeníkov. Po svätej liturgii nasledovalo myrovanie a obchod okolo chrámu. V popoludňajších hodinách sa uskutočnili na ihrisku rôzné športové aktivity a premietal sa futbalový zápas náších reprezentantov na ME 2016.
Dňa 5.05.2016 na sviatok Nanebovstúpenia Pána, sa v našej farnosti uskutočnila Archijerejská svätá litrugia, ktorej predsedal arcibiskup a metropolia Ján Babjak SJ, spoločne s kancelárom arcibiskupského úradu Petrom Lachom, dekanom stropkovského protopresbiteriátu Slavomírom Tarasovičom, s naším duchovným otcom Jozefom Vojtilom CSsR a s Jozefom Jurčenkom CSsR. Po skončení svätej liturgie nasledovalo myrovanie a stretnutie farskej rady spoločne s otcom arcibiskupom.
Dňa 22.04.2016 sa v našej farnosti uskutočnila svätá liturgia, ktorá bola obohatená o chvály pod vedením Katolíckej mládeže Stropkov a o prezentáciu o sr. Faustine Kowalskej, ktorú predniesli sestry z rádu Kongregácie sestier Božieho milosrdenstva.
Veľký piatok bol najsmutnejším dňom v roku. V tento deň sa ľudia postili „nasucho", zdržovali sa nielen jedla, ale aj akejkoľvek vody. Pri večernej bohoslužbe sa konal obrad kladenia Ježiša Krista do hrobu (Plaščenice).
Na Bielu sobotu sa pozornosť sústredila na prípravu na nasledujúci deň - Veľkonočnú nedeľu: pečenie paschy, varenie vajec, šunky, hrudky, zdobenie kraslíc.
VEĽKÝ PIATOK
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.
Veľký Piatok najväčší zo všetkých Piatkov. Piatok v ktorom si pripomíname strastiplné umučenie nášho Pána Ježiša Krista. V tento deň bývalo veľmi dobrým zvykom po svätých obradoch ostať v chráme ktorý bol zahalený v tichosti a smútku a v duchu položiť na Kristov kríž všetky naše hriechy. Vidíme akú silu nám zoslal náš dobrotivý Boh nechal svojho jednorodeného syna aby spasil nás nehodných hriešnikov. Preto poďme a pristúpme k nášmu Otcovi a odovzdajme mu všetky naše hriechy a s úctou očakávajme Jeho zmŕtvychvstanie.
Videli sme Kristovo vzkriesenie, preto sa pokloňme Pánu Ježišovi, Svätému, jedinému bezhriešnemu: Klaniame sa tvojmu krížu, Kriste, a tvoje sväté vzkriesenie ospevujeme a oslavujeme. Lebo ty si náš Boh, okrem teba ani iného nepoznáme, tvoje meno vyslovujeme. Poďte, všetci verní, klaňajme sa svätému Kristovmu vzkrieseniu, veď skrze kríž prišla radosť do celého sveta. Ustavične dobrorečme Pánovi, ospevujme jeho vzkriesenie, lebo pre nás pretrpel ukrižovanie a smrťou zahubil smrť.
CHRISTOS VOSKRESE!!!
(Mt 16, 18-19)
Dňa 28. 06. 2015 sa v našej farnosti uskutočnila ako zvyčajne odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku svätých Petra a Pavla. Slávnostnú svätú liturgiu o. Mgr. Michal Jančišin. Svojím spevom svätu liturgiu spríjemnila aj speváčka Anna Servická. Po svätej liturgii nasledovalo myrovanie a obchod okolo chrámu.
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.
Videli sme Kristovo vzkriesenie, preto sa pokloňme Pánu Ježišovi, Svätému, jedinému bezhriešnemu: Klaniame sa tvojmu krížu, Kriste, a tvoje sväté vzkriesenie ospevujeme a oslavujeme. Lebo ty si náš Boh, okrem teba ani iného nepoznáme, tvoje meno vyslovujeme. Poďte, všetci verní, klaňajme sa svätému Kristovmu vzkrieseniu, veď skrze kríž prišla radosť do celého sveta. Ustavične dobrorečme Pánovi, ospevujme jeho vzkriesenie, lebo pre nás pretrpel ukrižovanie a smrťou zahubil smrť.
CHRISTOS VOSKRESE!!!
Na Štedrý deň sa o 22:00 hod. konalo povečerie s litiou a na druhý vianočný sviatok Sv. rodiny si deti z Bokše pripravili pásmo v ktorom trocha priblížili životy sv. rodiny a udalosti, ktoré predchádzali Kristovmu narodeniu, v trocha zmodernizovanej forme.
Slávenie vianočných sviatkov, bolo zakončené pásmom V Betleheme novina, ktoré sa uskutočnilo 28.12.2014. po vedením Anny Kniežovej. Vystúpilo v ňom mnoho zoskúpení od najmladších až po tých skôr narodených. Veriaci nielen z Bokše, ale aj z okolia si mohli vypočuť operné árie, vinše, koledy v rusínskom jazyku, taktiež aj v šarišskom náreči a poľskú pieseň.
(Mt 16, 18-19)
Dňa 29. 06. 2014 sa v našej farnosti uskutočnila ako zvyčajne odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku svätých Petra a Pavla. Slávnostnú svätú liturgiu o. Juraj Rizman CSsR. Posvätej liturgii nasledovalo myrovanie a obchod okolo chrámu.
Z ľava : Matěj Konvalina, Alex Gombita, Tamara Holubová, Sebastián Luberda, Samuel Rusin.
V dňoch 10-18.05.2014, sa v našej farnosti, ale taktiež aj v celom meste Stropkov, uskutočnili celomestské misie.
Hľa teraz je ten milostivý čast, teraz je deň spásy!
Každý jeden deň bol zameraný na inú problematiku obohatený o rôzne katechézy, súvisiace s témou dňa. Témy boli nasledovné:
Čas milosti
Boh je láska
Hriech
Obrátenie
Pravda o večnom živote
Ježiš je Pán
Eucharistia
Presvätá Bohorodička
Prostriedky zotrvania v dobrom
Nechýbali samozrejme ani klasické obnovy krstných, či manželských sľubov, katechézy pre ženy, dievčatá, mužov a chlapcov. Keďže misie viedli misionári a ich patrónkou je Matka Ustavičnej pomoci, nemohlo sa to zaobíjsť bez prosieb k Matke Ustavičnej pomoci, keďže mesiac máj je aj mariánským mesiacom.
Misionári sa tiež venovali aj stretnutiu s členmi arcibratstva Svätého ruženca. Na záver misií bol požehnaný Misíjný kríž.
Hneď na ďalší deň 19.05.2014 sa uskutočnila, generálna vizitácia, ktorú vykonal o. Jacek Zdrzalek CSsR. Homília v poľskom, jazyku bola oživením svätej liturgie, prekladaná bola o. Ondrejom Pacákom CSsR. Vo svojej kázni, trocha priblížil činnosť redemptoristov a svojím príbehom, ako keby pokračoval v misiách.
Kvetná nedeľa je tiež začiatkom posledného týždňa pôstu. Tento týždeň je označovaný ako Strastný a kresťanmi je vnímaný ako najdôležitejší týždeň cirkevného roka. Paschálny cyklus utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Božieho Syna je predstavený v sérii hlbokých, duchovne inšpirujúcich bohoslužieb. Zvlášť posledné tri dni Veľkého týždňa - Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota, majú bohatý liturgický obsah a symboliku.
Podľa predstáv našich predkov počas Strastného týždňa nečisté sily urputne bojovali so silami dobra o svoju existenciu.
Zelený štvrtok bol podľa ľudových povier sviatkom bosoriek, ktoré mali schopnosť premieňať sa na zvieratá (najčastejšie na žabu alebo mačku), stať sa neviditeľnými, lietať v povetrí, odoberať od cudzích kráv mlieko, škodiť susedom apod. Večer pred Zeleným štvrtkom sa bosorky schádzali zo širokého okolia na tajnom mieste hlboko v lesoch na orgiách. Tu sa konalo aj prijímanie nových kandidátiek medzi bosorky. Počas večernej bohoslužby na Zelený štvrtok sa podľa povier bosorky stávali neviditeľnými a schádzali sa v zaoltárnej časti kostola.
V dňoch od Zeleného štvrtka do Veľkonočnej nedele sa nesmelo zvoniť. Nečistú silu zaháňali drevené rapkáče umiestnené na kostolných vežiach.
Veľký piatok bol najsmutnejším dňom v roku. V tento deň sa ľudia postili „nasucho", zdržovali sa nielen jedla, ale aj akejkoľvek vody. Pri večernej bohoslužbe sa konal obrad kladenia Ježiša Krista do hrobu (Plaščenice).
Na Bielu sobotu sa pozornosť sústredila na prípravu na nasledujúci deň - Veľkonočnú nedeľu: pečenie paschy, varenie vajec, šunky, hrudky, zdobenie kraslíc. Biela sobota bola považovaná za šťastný deň na sadenie zeleniny a siatie semien.
VEĽKÝ PIATOK
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.
Tak aj tieto slová sme dnes mohli počuť v každom jednom chráme. Veľký Piatok najväčší zo všetkých Piatkov. Piatok v ktorom si pripomíname strastiplné umučenie nášho Pána Ježiša Krista. V tento deň bývalo veľmi dobrým zvykom po svätých obradoch ostať v chráme ktorý bol zahalený v tichosti a smútku a v duchu položiť na Kristov kríž všetky naše hriechy. Vidíme akú silu nám zoslal náš dobrotivý Boh nechal svojho jednorodeného syna aby spasil nás nehodných hriešnikov. Boli asi 3 hodiny popoludní keď sa roztrhla chrámová opona na dve časti slnko sa skrylo pod oblaky a skaly pukali a Ježiš visiaci na kríži zvolal mocným hlasom ,,Eli Eli lama sabachtami.ˮ U nás bolo vždy dobrým zvykom, že v tento deň sa dodržiaval prísny pôst (dovolené je sa len 3x najesť s toho raz do sýtosti) a bolo zakázané niečo robiť zo zemou je to akási úcta k telu Pána Ježiša Krista, ktorý za nás zomrel na kríži. Preto poďme a pristúpme k nášmu Otcovi a odovzdajme mu všetky naše hriechy a s úctou očakávajme Jeho zmŕtvychvstanie.
Vyvrcholenie veľkonočných sviatkov sa udialo na obradoch Paschy v Nedeľu ráno utierňou Vzkriesenia a požehnania veľkonočných jedál. Kde sa po trojdňovom silentiu ( tichu ) opäť rozozvučali zvony a zaznelo víťazoslávne CHRISTOS VOSKRESE. Všetko bolo odeté svetlom Vzkrieseného Krista.
Prázdniny s redemptoristami
Dňa 2. marca 2011 prišli do kláštora redemptoristov v Michalovciach malí pútnici z Bokše, ktorá je dnes súčasťou Stropkova. Priviezol ich redemptorista o. Jozef Vojtila, správca farnosti Stropkov – Bokša.
O. Maroš mladým zvedavcom ukázal priestory redakcie Vydavateľstva Misionár, kde okrem časopisu Misionár vznikajú aj nové publikácie. Potom v prikláštornom chráme Zoslania Svätého Ducha im o. igumen Jozef priblížil dejiny chrámu, zvlášť život a dielo bl. mučeníka Dominika Metoda Trčku, ktorého relikvie sú vystavené v chráme. Spoločne sa modlili, prosiac o príhovor bl. mučeníka. Malí pútnici tiež využili príležitosť a napísali niekoľko poďakovaní a prosieb, ktoré vložili do schránky pred relikviami. Aj tieto budú čítané 25. marca počas molebenu ku bl. mučeníkovi.
Po krátkej prechádzke v kláštornej záhrade sa ešte v priestoroch kláštora venoval malým pútnikom o. Michal, ktorý kedysi pôsobil vo farnosti Stropkov – Bokša.
Tridum ku cti Bl. Metoda Dominika Trčku v Šandale
V dňoch 28- 30. januára. 2011 sa vo Filiálky Šandal uskutočnila trojdňová duchovná obnova na počesť Blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, ktorú viedol o. Atanáz Daniel Mandzák CSsR. Takéto obnovy sa konajú takmer vo všetkých farnostiach. Súvisí to aj s tým, že v roku 2011 si pripomíname 10 rokov od beatifikácie (blahorečenia) Metoda Dominika Trčku a uplynie aj 90 rokov od príchodu redemptoristov na Slovensko a do Stropkova. Nádherné a poučné kázne sme si mohli vypočuť z úst o. Atanáza.
Tridum ku cti Bl. Metoda Dominika Trčku
V dňoch 19- 21. novembra. 2010 sa v našej farnosti uskutočnila trojdňová duchovná obnova na počesť Blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, ktorú viedol o. Atanáz Daniel Mandzák CSsR. Takéto obnovy sa tento a ešte aj nasledujúci rok konajú takmer vo všetkých farnostiach. Súvisí to aj s tým že práve na nasledujúci kalendárny rok 2011 bude 10rokov od beatifikácie (blahorečenia) Metoda Dominika Trčku a uplynie aj 90 rokov od príchodu redemptoristov na Slovensko. Nádherné a poučné kázne sme si mohli vypočuť z úst o. Atanáza.
Oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky
Mária Danková in memoriam
Štefan Danko in memoriam
Ján Semančík in memoriam
Michal Juhas in memoriam
Ján Jenčo in memoriam
Mária Vidiščákova
Anna Šmilňáková
Helena Semančíková
Ján Žatkovič
Juraj Rak
Anna Bedruňová
Pamätné listy:
Anna Tokárova
o. Juraj Rak CSsR
s. Jarmila Raková OSsR
sr. Anna Helena Juhasová
Po týchto slávnostných chvíľach nasledovalo malé občerstvenie a stretnutie rodákov za chrámom.
Celý tento deň mám zdokumentovaný v tomto odkaze
Program nedeľňajšej slávnosti sa niesol ešte vo sviatočnejšom duchu ako predchádzajúci deň: Svätý ruženec, Prezentácia histórie o mestskej časti Bokša, Odhalenie a posvätenie pamätnej tabule a posviacka vitráže.
Slávnostná archijerejská liturgia slávená vladykom Milanom Chauturom CSsR a týchto ostatných kňazov:, Protoigumen: o. Jaroslav Štelbaský CSsR, Protoigumen o. Vladimír Sedláček OSBM, Igumen: o. Peter Haľko OSBM, o. Štefan Vasilík CSsR, o. Ján Oharčák CSsR, o. Jozef Trója CSsR, o. Miroslav Medviď CSsR, o. Jozef Vojtila CSsR, o. Peter Vansáč, o. Mikuláš Tatar, dekan Ján Švec Bily, diakon Radovan Varga CSsR.
Priebeh celej tejto slávnosti bol obohatený spevom chrámového zboru sv. Cyrila a Metoda zo Stropkova.
Celý tento deň mám zdokumentovaný v tomto odkaze
VEĽKÝ PIATOK
Ctihodný Jozef sňal s kríža tvoje prečisté telo obvinul ho čistým plátnom a uložil do nového hrobu.
Poďte pokloňme sa Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa Kristu Kráľovi nášmu Bohu.
Poďte pokloňme sa a padnime pred samým Pánom Ježišom Kristom Kráľom a Bohom našim.
Tak aj tieto slová sme dnes mohli počuť v každom jednom chráme. Veľký Piatok najväčší zo všetkých Piatkov. Piatok v ktorom si pripomíname strastiplné umučenie nášho Pána Ježiša Krista. V tento deň bývalo veľmi dobrým zvykom po svätých obradoch ostať v chráme ktorý bol zahalený v tichosti a smútku a v duchu položiť na Kristov kríž všetky naše hriechy. Vidíme akú silu nám zoslal náš dobrotivý Boh nechal svojho jednorodeného syna aby spasil nás nehodných hriešnikov. Boli asi 3 hodiny popoludní keď sa roztrhla chrámová opona na dve časti slnko sa skrylo pod oblaky a skaly pukali a Ježiš visiaci na kríži zvolal mocným hlasom ,,Eli Eli lama sabachtami.ˮ U nás bolo vždy dobrým zvykom že v tento deň sa dodržiaval prísny pôst (dovolené je sa len 3x najesť s toho raz do sýtosti) a bolo zakázané niečo robiť zo zemou je to akási úcta k telu Pána Ježiša Krista, ktorý za nás zomrel na kríži. Preto poďme a pristúpme k nášmu Otcovi a odovzdajme mu všetky naše hriechy a s úctou očakávajme Jeho zmŕtvychvstanie.
Vo Štvrtok 18.2.2010 sa mládež z našej farnosti vybrala na výlet do Tatier pod vedením o. Vojtilu. Mali ozajstnú túru zo Starého Smokovca išli k vodopádom, Reinerovej chate kde videli betlehém postavený zo snehu, ktorý postavil pán Peter Petrus, odtiaľ išli do Starej Ľubovne kde ich čakala chutná večera a večerná svätá liturgia.
Christos rodivsja, Boh voplotivsja, anhely spivajut, carije vitajut, pastyri uhrajut, poklon Mu oddajut, čudo čudo povidajut.
V Štvrtok 19.11.2009 sme boli v Prešove v mestskej športovej hale na koncerte pod vedením občianského združenia GODZONE (Božia zóna), príležitosti Týždňa motlidby mladých pre mladých na ktorom vystúpili prevažne gospelové kapely. Ako hosťa mali aj anglického rappera, ktorý svojími piesňami roztancoval celú športovu halu.Bol to nádherný zážitok, ktorý sa nedá slovami opísať. Celá športová hala vstúpila cez tento koncert do Božej zóny.